--> Jak czyścić jacuzzi ogrodowe? Jak wyczyścić wanne spa? - Hydropool

Jak czyścić jacuzzi ogrodowe?

Podgrzana woda i miłe bąbelki powietrza zachęcają do korzystania z jacuzzi, szczególnie w sezonie letnim. Aby jednak cieszyć się kojącymi efektami kąpieli w ogrodzie, należy regularnie czyścić wannę. Unikanie brzydkich zanieczyszczeń unoszących się na wodzie jest ważne nie tylko ze względów higienicznych. Sprawdź, jak dbać o przydomowe jacuzzi!

Przy wielu małych elementach i trudno dostępnych szczelinach czyszczenie jacuzzi wymaga sporo czasu i cierpliwości. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby relaks w ogrodowej wannie z hydromasażem był nie tylko przyjemny, ale także higieniczny, konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad. Jakie środki do czyszczenia jacuzzi wybrać? Jak dbać o filtr? Odpowiadamy!

Czyszczenie jacuzzi – jak je prawidłowo przeprowadzać?

Częste kąpiele w jacuzzi sprzyjają rozwojowi bakterii i wirusów, a także glonów i grzybów. Wpływa to negatywnie nie tylko na zdrowie osób relaksujących się w jacuzzi, ale także znacznie osłabia żywotność i właściwości filtra. Woda w jacuzzi powinna być krystalicznie czysta i mieć pH na stałym poziomie 7-7,2. Jak zatem odpowiednio dbać o higienę przydomowego SPA.

Czyszczenie filtra

Czyszczenie filtra jacuzzi to podstawowa czynność, o której wiele osób zdaje się zapominać. Utrzymanie go w czystości jest niezwykle istotne ze względów higienicznych, ale nie tylko. Główne zalety regularnego czyszczenia filtra jacuzzi to m.in.:

 • lepsza wydajność samego urządzenia,
 • mniejsze zużycie chemikaliów,
 • zwiększenie mocy strumienia.

Brudny, zanieczyszczony filtr wpływa na jakość, klarowność i czystość wody, a także sprawia, że odkażanie (przy dużej ilości chloru lub bromu) jest nieefektywne. W najgorszym wypadku zanieczyszczenia mogą przedostać się i spowodować uszkodzenie:

 • grzejnika,
 • pomp,
 • czujników i innych kluczowych części roboczych wanny.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg czyszczenia polega na:

1. Wyłączeniu wanny i odłączeniu jej od zasilania.

2. Usunięciu filtra.

3. Użyciu węża ogrodowego – wysokie ciśnienie wody pozwoli lepiej oczyścić filtr zarówno z zewnętrz, jak i od środka. 

4. Odczekaniu aż filtr całkowicie wyschnie i zamontowaniu go z powrotem w jacuzzi.

Nie zawsze jednak filtr wymaga ręcznego czyszczenia. Na rynku istnieją modele jacuzzi wyposażone w technologię Self-Cleaning, która zapobiega zatykaniu pompy oraz urządzeń grzewczych przez większe osady, przenosząc zanieczyszczenia do wstępnej filtracji i wydłużając cykl czyszczący mikro-filtrów. Technologię tę znaleźć można w wannach z hydromasażem oferowanych przez firmę Hydropool. 

Zmiana używanej wody

Producenci jacuzzi zalecają, aby wodę wymieniać raz na 1 lub 2 miesiące. Wszystko zależy jednak od:

 • częstości kąpieli,
 • pory roku,
 • warunków panujących na zewnątrz.

Jeśli Twoje jacuzzi nie jest zadaszone, wodę powinieneś wymieniać częściej. Jest to bardzo istotne dla utrzymania odpowiednich parametrów cieczy oraz łatwiejszej i skuteczniejszej pielęgnacji całego urządzenia.

Sprawdź również „Co warto wiedzieć o zadaszeniu jacuzzi?”

Czyszczenie ścianek wanny i dna

Czyszczenie jacuzzi obejmuje także dokładne mycie ścianek oraz dna wanny. W tym celu wymagane jest użycie odpowiedniej chemii. Środki do czyszczenia jacuzzi powinny być łagodne dla skóry i czyszczonej powierzchni, a więc oparte na naturalnych składnikach. Bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu bakterii i osadu kamiennego wykazują preparaty zawierające kwas mlekowy i olejek z drzewa herbacianego.

Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie jacuzzi oferuje technologię oczyszczania dna HydroClean Floor Vacuum. Dzięki niej nie musisz własnoręcznie usuwać osadu pozostałego po odprowadzeniu wody.

Co jeszcze wpływa na jakość kąpieli w jacuzzi?

Czyszczenie filtra, dezynfekcja wanny oraz zmiana zużytej wody – to tylko niektóre zabiegi poprawiające komfort kąpieli w jacuzzi. Dla większej przyjemności korzystania z przydomowego SPA, możesz także zainwestować w różnego rodzaju olejki eteryczne lub specjalne zestawy relaksujące.

Jesteś na etapie szukania jacuzzi do swojego ogrodu? Jeśli tak, zapoznaj się z ofertą marki Hydropool, która obejmuje nowoczesne wanny z hydromasażem wyposażone w szereg innowacyjnych technologii czyszczących i zwiększających komfort podczas kąpieli, m.in.:

 • Self-Cleaning
 • HydroClean Floor Vacuum
 • DreamScents.