--> Jacuzzi a atopowe zapalenie skóry – czy można korzystać z wanny z hydromasażem? - Hydropool

Jacuzzi a atopowe zapalenie skóry – czy można korzystać z wanny z hydromasażem?

Kąpiel w jacuzzi, mimo, że relaksująca i rozluźniająca, nie dla wszystkich jest wskazana. Jednym z przeciwwskazań do takich kąpieli są pękające naczynka krwionośne. A co z innymi skórnymi dolegliwościami, w tym AZS? Jacuzzi dla atopików nie jest zabronione, trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad higieny. Dowiedz się więcej!

Balneologia, czyli wodolecznictwo, jest powszechnie stosowane w uzdrowiskach i sanatoriach. Kąpiele zmniejszają ból i stany zapalne organizmu, rozluźniają mięśnie, a także uspokajają, ułatwiają zasypianie i zmniejszają stres. Co więcej, ciepła kąpiel (w temp. co najmniej 34 st. C) wzmacnia mięśnie klatki piersiowej. W takiej temperaturze są one zmuszone do bardziej wytężonej pracy. Kąpiele w bąbelkach doceniają również zawodowi sportowcy i osoby uprawiające sport hobbystycznie: zarówno dorośli, jak i dzieci.

Nie musisz jeździć do sanatoriów czy ośrodków SPA, by odczuć na własnej skórze i we własnym organizmie korzyści z kąpieli. Możesz postawić na domowe jacuzzi. Atopowe zapalenie skóry nie jest przeciwwskazaniem do zanurzenia się w “bąbelkach”. Czym jest AZS i jakich zasad trzymać się, by taka kąpiel nie zakończyła się dla atopika nasileniem choroby?

Atopowe zapalenie skóry: co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która charakteryzuje się przewlekłym i nawrotowym stanem zapalnym skóry o różnym nasileniu. Jest ona wywołana zbyt dużą ilością przeciwciał IgE wytwarzaną w reakcji na alergeny wziewne i pokarmowe, co skutkuje nadwrażliwością skóry i osłabieniem jej bariery hydrolipidowej. Skóra staje się zaczerwieniona i swędzi.

Do innych objawów tej dolegliwości należą również:

  • suchość naskórka,
  • przebarwienia,
  • wysypka i wysięk w postaci grudek na skórze,
  • niewielkie pęcherze,
  • powiększone węzły chłonne. 

Choroba jest uznawana za cywilizacyjną i może trwać przez całe życie. Objawy nasila stres, niewłaściwa pielęgnacja i higiena (w tym mocno perfumowane i barwione proszki do prania czy płyny do płukania tkanin), zmiany temperatury oraz dym papierosowy. Czy mając AZS, możesz korzystać z jacuzzi? Atopowe zapalenie skóry nie jest dla niego ograniczeniem.

Jacuzzi a atopowe zapalenie skóry – czy kąpiel Ci nie zaszkodzi?

Jednym ze środków, które pomagają zmniejszyć świąd skóry podczas i po kąpieli są emolientowe (natłuszczające) kosmetyki. Nie są one jednak zalecane w przypadku jacuzzi. AZS nie jest przeciwwskazaniem do kąpieli, ale dla poprawnego działania filtrów nie powinno się stosować do niej żadnych dodatków: ani emolientów, ani soli, np. typu Epsom czy uzdrowiskowych solanek leczniczych. Kosmetyki natłuszczające zastosuj dopiero po kąpieli i nakładaj je na lekko wilgotne ciało.

Utrzymywanie najwyższego poziomu higieny jest zalecane szczególnie osobom z AZS oraz dzieciom, które mają bardzo wrażliwą i podatną na podrażnienia skórę. W urządzeniach Hydropool to priorytetowa kwestia. Ich ogromną zaletą jest zaawansowana, podwójna filtracja wody dzięki systemowi samooczyszczania Self-Cleaning. W basenach Swim SPA proces filtracji trwa 40 minut, natomiast w urządzeniach jacuzzi z funkcją Self-Cleaning całkowite oczyszczenie wody zajmuje zaledwie kwadrans. Woda oczyszczana jest za pomocą promieni UV, co gwarantuje pozbycie się do 99% bakterii. Ozon i chlor, który może podrażniać skórę atopową, staje się zbędny.

Dzięki masażowi wodnemu skóra będzie bardziej elastyczna, lepiej napięta, gładsza i gotowa na przyjęcie odpowiedniej dla atopików pielęgnacji.

Kąpielowe BHP dla atopików

O czym jeszcze warto pamiętać jako atopik podczas domowej kąpieli? Oto kilka zasad:

1.    Stosuj prysznic zamiast kąpieli

Długie “moczenie się” w wannie powoduje nadmierne wysuszenie skóry, dlatego dermatolodzy bardziej zalecają prysznic. Wybierając jacuzzi (czy też kąpiel w standardowej wannie), wyjdź z nich po 15-20 minutach. Tyle wystarczy, by odczuć pozytywne działanie bąbelków. Obowiązkowym punktem pielęgnacji po takiej kąpieli powinien być balsam emolientowy dla atopowej skóry. Pomoże on chronić warstwę hydrolipidową skóry przed przesuszaniem się.

2.     Zrezygnuj ze zwykłego mydła

Mydło stosowane do mycia ciała czy twarzy ma odczyn zasadowy. Na dłuższą metę podrażnia i wysusza ono skórę. Zamiast niego wybieraj syndety – środki myjące o bezpiecznym dla skóry pH, pozbawione szkodliwych detergentów.

3. Unikaj czynników drażniących

 Po wyjściu z jacuzzi (i na co dzień również) unikaj dymu papierosowego, sztucznych tkanin, pocierania skóry, nagłych zmian temperatur. Walcz też świadomie ze stresem, np. przy pomocy technik relaksacyjnych. 

Myślisz o jacuzzi w domu i szukasz odpowiedniego urządzenia? Zwróć uwagę na zaawansowane technologicznie urządzenia Hydropool z podwójną filtracją wody, które błyskawicznie zapewniają krystalicznie czystą wodę.

Przykładowe realizacje znajdziesz na naszym instagramowym profilu: @hydropoolpolska, a także w kategorii “Realizacje”.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.