Perspektywa relaksującej kąpieli w przydomowym ogrodzie wydaje się kusząca o każdej porze roku. Tylko żeby to pragnienie urzeczywistnić, trzeba najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. I tu pojawia się dylemat: balie ogrodowe a jacuzzi? Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice? Spieszymy z odpowiedzią!
Balie ogrodowe a jacuzzi — podobieństwa
- Oba rozwiązania łączy fakt, iż za sprawą długich kąpieli pozwalają odprężyć się i wyciszyć myśli po ciężkim dniu. Zestawiając ze sobą balie ogrodowe (inaczej ruskie banie) oraz jacuzzi, warto pamiętać, że podobieństwa między nimi nie sprowadzają się jednak tylko do celu ich użytkowania czy też funkcji ogrodowej atrakcji.
- Przede wszystkim z obu urządzeń możesz korzystać przez cały rok. Jeśli umieścisz je na tarasie, pod zadaszeniem, będziesz mógł cieszyć nawet mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych (opadów śniegu, deszczu, wiatru).
- Choćbalie ogrodowe i jacuzzi kojarzą się przede wszystkim z możliwością gorącej kąpieli, to nie jest to ich jedyne zastosowanie. Stosując bowiem zimne kąpiele, możesz:
- hartować swój organizm,
- poprawić krążenie,
- zregenerować mięśnie po treningu (pamiętaj jednak, by najpierw skonsultować to z lekarzem).
- Jacuzzi, tak samo jak balie ogrodowe może pomieścić nawet kilka osób, w zależności od modelu i rozmiaru. Za podobieństwa w tym zakresie odpowiada ich zbliżona budowa — wewnątrz urządzeń znajdują się ławki lub siedziska. Mając swoje własne przydomowe spa, śmiało możesz zaprosić rodzinę i przyjaciół do wspólnego relaksu!
Balie ogrodowe a jacuzzi — różnice
1. Materiał
Z zewnątrz oba urządzenia wyglądają inaczej pod jednym względem. Różnice te dotyczą materiału — balie ogrodowe są wykonane z drewna, a jacuzzi — ze stali tradycyjnej. Te pierwsze wymagają zatem większej uwagi od swoich właścicieli. Tyczy się to czyszczenia i pielęgnacji drewna (w tym celu używaj specjalnych olejów i detergentów).
Z kolei posiadając jacuzzi, konieczne jest właściwe dawkowanie środków chemicznych. W obu przypadkach powinieneś natomiast pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu wody.
Sprawdź: „Jak czyścić jacuzzi ogrodowe?”
2. Koszt
O ile w przypadku balii ogrodowych ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, o tyle decydując się na zakup jacuzzi, trzeba zaopatrzyć się w większą gotówkę (od kilkunastu do nawet 90 tys. zł). Do kosztów eksploatacji obu urządzeń należy oczywiście doliczyć wodę. Co więcej — w przypadku:
- ruskiej bani dodaj też do tego drewno i środki konserwacji,
- jacuzzi pamiętaj o rachunkach za energię elektryczną i specjalnych granulatach do utrzymywania dobrego stanu wody.
3. Ogrzewanie
Różnice obejmują też sposób ogrzewania wody:
- jacuzzi odpowiednia temperatura jest uzyskiwana za pomocą elektronicznego zasilania,
- balie ogrodowe wymagają zewnętrznego pieca opalanego drewnem. Stąd też w drugim przypadku przygotowanie kąpieli wiąże się z większym zaangażowaniem ze strony użytkownika.
4. Udogodnienia
W jacuzzi — w przeciwieństwie do balii ogrodowych — możesz cieszyć się opcją hydromasażu, która nie tylko oferuje funkcję relaksacyjną, ale również korzystnie wpływa na nadwyrężone, obolałe mięśnie. W przypadku tych urządzeń często występują też dodatkowe opcje takie jak:
- oświetlenie,
- zdalny panel sterowania.
Balie ogrodowe a jacuzzi — co wybrać?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz balie ogrodowe, czy jacuzzi, przez długie lata będziesz mógł cieszyć się swoim własnym ogrodowym spa! Potrzebne jest tylko trochę miejsca w ogrodzie, by zyskać możliwość relaksu przez cały rok. Poznaj naszą ofertę lub skontaktuj się z naszym doradcą.