--> Jak zabezpieczyć basen przed zwierzętami? Zabezpiecznie basenu - Hydropool

Jak zabezpieczyć basen przed zwierzętami?

Baseny przydomowe to synonim letniej zabawy. Ale pod naszą nieobecność mogą zostać uszkodzone przez zwierzęta – nie tylko te dzikie. Jak właściwie zabezpieczyć zbiornik przed pazurami, zębami i kłami, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo samych zwierząt? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Dlaczego zabezpieczenia na basen są konieczne?

Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wsi, przedmieściach, czy w centrum metropolii, jeśli korzystasz z ogrodowego basenu, powinieneś pamiętać o jego zabezpieczeniu. Jest ono konieczne z dwóch powodów. Pierwszym jest ochrona niecki i dna przed pazurami i kłami, drugim – bezpieczeństwo samych zwierząt – zarówno domowych, jak i dzikich.

Każdy, kto posiadał lub posiada małego psa lub kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak często ich ofiarą padają meble i zabawki. To samo dotyczy ogrodowych basenów. Zabezpieczenie zbiornika nadmuchiwanego i rozporowego pozwala uchronić nieckę i dno przed przegryzieniem lub przedarciem. W przypadku basenów zabudowanych uszkodzeniu może ulec drewniany stelaż, którego wymiana bywa kosztowna. Dla kotów drapanie drewnianych elementów jest nieodłączną, naturalną czynnością. Stosując właściwe zabezpieczenie, jesteś w stanie ochronić basen przed ich pazurami.

Napełniony wodą zbiornik stanowi niebezpieczeństwo dla wielu ssaków. Szczególnie zagrożone są małe zwierzęta – ich ciekawość może doprowadzić do tego, że znajdą się niebezpiecznie blisko krawędzi i wpadną do zbiornika. O ile będąc w domu, jesteś w stanie zareagować na czas, o tyle pod Twoją nieobecność, może dojść do tragedii. Takim zdarzeniom również jesteś w stanie zapobiec, montując wysokiej jakości zabezpieczenie basenu. W jaki sposób je wykonać? Możesz skorzystać z gotowych osłon!

Rodzaje zabezpieczeń basenów

Na rynku znajdziesz wiele różnych zabezpieczeń basenów. Do najczęściej stosowanych osłon należą siatki ochronne wykonane z polipropylenu PP, które są stosunkowo tanie i bardzo skuteczne. Stanowią barierę dla zwierząt, małych dzieci, a także liści, które pochłaniają wiele zanieczyszczeń atmosferycznych. Montaż siatki zabezpieczającej jest prosty i mało inwazyjny – wystarczy ulokować zaczepy wokół zbiornika wodnego. Siatkę możesz zamówić w wielu uniwersalnych rozmiarach – niektórzy producenci oferują materiał na wymiar, dzięki czemu będziesz w stanie zabezpieczyć nawet bardzo duży zbiornik.

Innym rozwiązaniem jest montaż barierek ochronnych – takie zabezpieczenie jest jednak droższe i wymaga więcej czasu. Dobrze sprawdzi się w przypadku basenów wbudowanych na stałe w ziemię, jeśli nie chcesz za każdym razie montować i zdejmować siatki. Warto jednak zadbać o to, aby wysokość barierki była odpowiednia – niektóre zwierzęta będą w stanie nad nią przeskoczyć lub prześlizgnąć się pod nią. 

Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem basenu jest pokrywa, która stanowi ochronę zarówno przed pazurami i kłami zwierząt, jak i brudem oraz zanieczyszczeniami. Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym przebywa bardzo dużo gatunków zwierząt lub występuje duże stężenie smogu, pokrywa będzie najlepszym rozwiązaniem. Wielu producentów basenów oferuje zbiorniki w zestawie z dedykowaną pokrywą. Takie produkty znajdziesz w asortymencie marki Hydropool – kanadyjskiego producenta basenów z przeciwprądem – Swim SPA.