--> Pompa piaskowa - działanie, koszt i utrzymanie Jak działa pompa? - Hydropool

Pompa piaskowa – działanie, koszt i utrzymanie

Każdy basen ogrodowy potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest wyposażenie go w odpowiedni filtr czyszczący. Coraz większą popularnością cieszą się efektywne i ekologiczne filtry piaskowe. Na czym polega ich działanie i ile kosztują takie urządzenia?

Każdy, kto korzysta z przydomowego basenu doskonale wie, że na powierzchni wody gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń – od liści przez włosy i zrogowaciały naskórek po chorobotwórcze drobnoustroje, w rodzaju grzybów czy bakterii. Do oczyszczenia wody, oprócz właściwej chemii, wykorzystywana jest pompa filtrująca, która odpowiada w głównej mierze za jakość wody. Aby urządzenie dobrze sprawdzało się w swojej roli, powinno działać przez kilka godzin dziennie, w czasie, gdy nie korzystamy z basenu.

Najczęściej stosowane w przydomowych basenach są filtry:

  • papierowe (kartuszowe),
  • piaskowe.

Pompa piaskowa do basenu ma tę przewagę, że jest tańsza w eksploatacji – używany w niej środek filtrujący – piasek lub szkło kwarcowe – wystarczy wymienić raz na kilka sezonów, podczas gdy filtr papierowy szybko się zużywa, co generuje dodatkowe koszty. Poza tym, pompa piaskowa jest efektywniejsza – świetnie sprawdzi się w dużych basenach o pojemności 10 tys. litrów wzwyż. 

Jak działa pompa piaskowa do basenu?

Pompa piaskowado basenu ma za zadanie odfiltrować wodę z zewnętrznych zanieczyszczeń.  Jej działanie opiera się na transportowaniu wody z góry w dół zbiornika pod wysokim ciśnieniem. Gdy woda przepływa przez filtr, ziarenka piasku wyłapują różne drobinki, takie jak brud, gruz czy włosy. Woda przepływa przez piasek z łatwością, ale większe cząsteczki nie mogą się przez niego przedostać. Gdy zanieczyszczenia zostaną odfiltrowane przez filtr, pompa przenosi czystą wodę z powrotem do basenu.

W miarę gromadzenia większej ilości zanieczyszczeń, wydajność filtra wzrasta. Większe drobinki pomagają powstrzymać mniejsze cząsteczki przed przechodzeniem przez piasek. Aby zapewnić wysoką wydajność pompy i mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie zostaną odfiltrowane, stosuje się piasek o określonym składzie i wielkości ziarna.

Ile kosztuje pompa piaskowa?

Dobrej jakości filtr piaskowy, wraz z pompą, kosztuje między 3 a 7 tys. złotych. Choć nie jest to mały wydatek, to zostanie szybko zrekompensowany przez możliwość relaksu w ciepłej, krystalicznie czystej wodzie. Co więcej, takich urządzeń można używać przez 2-3 lata, nie martwiąc się koniecznością wymiany. Dobór odpowiedniego modelu zależy od pojemności basenu. Najbardziej efektywne pompy to te o mocy 800-1000 W. Oczywiście im wyższa wydajność filtra, tym więcej musimy za niego zapłacić.

Myśląc o zakupie filtra, warto pamiętać także o zamówieniu środka filtrującego. Cena worka piasku do pompy o pojemności 25 kg nie przekracza 100 zł. Na rynku dostępny jest piasek o grubości ziarna w zakresie od 45 do 55 milimetrów. Droższe jest szkło kwarcowe – to wydatek dwukrotnie większy.

Jak dbać o pompę filtrującą?

Tak jak każde inne urządzenie, również pompa piaskowa do basenu może w każdej chwili ulec niespodziewanej awarii. Rzadko jednak przyczyna usterki leży po stronie sprzętu, najczęściej spowodowana jest ona niewłaściwym użytkowaniem urządzenia. Aby uniknąć zapowietrzenia pompy, należy włączyć ją dopiero po napełnieniu basenu wodą. Żaden filtr nie powinien pracować ,,na sucho”. Istotne jest także przestrzeganie tego, aby lustro wody nie znajdowało się poniżej poziomu filtra.

Calgary skyline with viewing balcony,Alberta,Canada

Ważną rzeczą jest regularna konserwacja pompy, w tym regularne czyszczenie. W przeciwnym razie może wystąpić problem z zasysaniem wody. Taką usterkę można jednak bardzo łatwo wyeliminować – wystarczy wyjąć filtr i dokładnie go przemyć. Oczywiście demontaż tego elementu powinien być poprzedzony odłączeniem pompy od zasilania. Zarówno pompę filtrującą, jak i sam filtr piaskowy, najlepiej czyścić, wykorzystując jednostajny strumień wody z węża ogrodowego. 

Baseny ogrodowe Hydropool – samoczyszczące i wydajne

Jesteś zainteresowany basenem w swoim ogrodzie? Zapoznaj się z ofertą firmy Hydropool. Ten kanadyjski producent jako jedyny na rynku oferuje baseny z systemem samoczyszczącym Self-Cleaning, dzięki któremu urządzenie pozostanie higieniczne, a Ty oszczędzisz sporo pieniędzy na środkach uzdatniania wody. Baseny ogrodowe Hydropool dostosowane są do pracy z pompami piaskowymi.