--> Czym zakleić dziurę w basenie ogrodowym? Zaklejenie dziury - Hydropool

Czym zakleić dziurę w basenie ogrodowym?

Większość basenów ogrodowych wykonana jest z trwałych materiałów. Jednak w związku z ciągłym naporem wody, a także ekspozycją na chlor i promieniowanie UV, ich ściany z czasem mogą ulec osłabieniu, a nawet pęknąć. Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym i ją zakleić? Odpowiadamy!

Wspaniale jest zażyć orzeźwiającej kąpieli w przydomowym basenie w upalny dzień. Jednak nawet najmniejsza dziura w jego ściance lub na dnie może pokrzyżować plany związane z relaksującym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Jeśli w Twoim basenie pojawiła się dziura, musisz wiedzieć, że nie jest to usterka, której nie da się naprawić. W dzisiejszej czasach zaklejenie dziury w basenie jest proste i wcale nie wiąże się z koniecznością wymiany go na nowy.

19EX - przestrzeń do pływania + 2 miejsca - Hydropool

Jak znaleźć dziurę w basenie?

Basen może ulec uszkodzeniu w różnych okolicznościach – nie tylko podczas eksploatacji. Niezależnie od przyczyny, jeśli zadziałasz szybko, będziesz w stanie usunąć dziurę w kilku prostych krokach. W pierwszej kolejności powinieneś ją jednak zlokalizować. Nie zawsze miejsce usterki będzie widoczne gołym okiem. Podczas oględzin może się też okazać, że dziur jest więcej, niż się spodziewałeś.

Dowiedź się więcej: filtrowanie wody w basenie.

Jeśli masz basen składany lub dmuchany, który po zakończeniu sezonu ląduje w piwnicy lub garażu, również warto sprawdzić jego szczelność. Podczas przechowywania może on ulec uszkodzeniu. Zatem jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym?

Sprawdzi się metoda polegająca na całkowitym napełnieniu zbiornika i zaznaczeniu linii wody. W miarę upływu czasu poziom wody zacznie opadać, a Ty będziesz mógł określić, na jakiej wysokości niecki basenowej mniej więcej znajduje się miejsce wycieku. Jeśli wody całkowicie ubędzie, będziesz musiał poszukać przecieków lub plam na jego dnie. Jeśli pod basenem znajduje się mata, przyjrzyj się, czy na jej powierzchni nie znajduje się mokry ślad. W tym celu powinieneś przesunąć basen, odpowiednio go odchylić lub zajrzeć pod niego od dołu (jeśli jest umieszczony na stelażu).

W przypadku wbudowanych w ziemię basenów ogrodowych dziurę jesteś w stanie zlokalizować, przyglądając się uchodzącym pęcherzykom powietrza. Pamiętaj o tym, aby wcześniej wyłączyć filtrację. Jeśli Twój przydomowy basen ma naprawdę dużą powierzchnię, powyższa metoda może być czasochłonna. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zanurkowanie (najlepiej z pełnym oprzyrządowaniem), a następnie dokładne przyjrzenie się wszystkim łączeniom i zgrzewom.

Jak zakleić dziurę w basenie z wodą?

Zastanawiasz się, jak zakleić dziurę w basenie pełnym wody? Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! W przypadku basenów nadmuchiwanych i stelażowych sprawa wydaje się ułatwiona – dziurę możesz zakleić od zewnątrz, na sucho. Jednak jeśli dysponujesz basenem wbudowanym w ziemię, okładzinę także możesz łatwo naprawić, i bez konieczności opróżniania zbiornika. Na rynku dostępne są bowiem specjalne łaty winylowe w zestawie z wodoodpornym klejem, przeznaczone do stosowania właśnie pod wodą. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a rozwiążesz problem związany z przeciekaniem basenu ogrodowego.

Krok 1

Pierwszym krokiem jest oczywiście zlokalizowanie dziury. Jeśli udało Ci się tego dokonać według wcześniejszej instrukcji, pozostaje Ci tylko zmierzenie jej długości i szerokości. Pomiary powinny być w miarę dokładne – na ich podstawie oszacujesz, jak dużo materiału izolacyjnego będziesz potrzebował.

Krok 2

Oczyść miejsce wokół obszaru, który ma zostać załatany, aby pozbyć się glonów i innych zabrudzeń mogących utrudnić przyleganie łaty. W razie potrzeby użyj odtłuszczającego środka czyszczącego przeznaczonego do basenów ogrodowych.

Krok 3

Wytnij kawałek materiału z łaty winylowej w kształcie prostokąta o szerokości i wysokości o 4 cm dłuższej niż dziura w basenie. Zaokrąglij wszystkie cztery rogi i nanieś na nie grubą warstwę kleju – samo nakładanie kleju rekomendujemy wykonywać na powierzchni, nie pod wodą. 

Krok 4

Mocno dociśnij przyklejoną łatkę do niecki basenowej. Użyj palców, aby wygładzić zmarszczki na materiale i upewnij się, że jest on właściwie dopasowany do kształtu szwu. Krawędzie łaty muszą być dobrze przyklejone do podkładu.

Krok 5

Przytrzymaj plaster na miejscu przez około minutę. Uważaj, aby w ciągu pierwszych 24 godzin przypadkowo jej nie naruszyć.

Basen ogrodowy a właściwie wykonana izolacja - HIMAN INTERNATIONAL Sp. z  o.o.

Naprawa dziury w basenie

Dziura w basenie ogrodowym to problem częstszy niż mogłoby się wydawać. Na szczęście jej załatanie możliwe jest bez opróżniania zbiornika. Opisana wyżej metoda sprawdzi się zarówno w przypadku basenów nadmuchiwanych, stelażowych, jak i wbudowanych w ziemię. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój przydomowy basen będzie szczelny i zapewni trwałość na lata, wybierz baseny z przeciwprądem marki Hydropool. Choć rozwiązanie to jest bardziej kosztowne niż basen stelażowy, warto w nie zainwestować przede wszystkim z uwagi na wysoką jakość wykonania i obecność technologii wpływających na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Zapoznaj się już dziś z pełną ofertą kanadyjskiej firmy, będącej liderem na rynku swim spa. Hydropool udziela aż 5 lat gwarancji na nieckę basenową.

Dowiedź się też „Jak działa i ile kosztuje pompa piaskowa?”.