Zalet posiadania jacuzzi w własnym ogrodzie jest wiele, jednak najważniejszą z nich jest zdecydowanie możliwość użytkowania go bez ograniczeń czasowych i pogodowych. Jednak aby było to możliwe, warto najpierw poznać kilka zasad dotyczących właściwego zadaszenia jacuzzi ogrodowego.
Zadaszenie to rzecz, w którą zaopatrzyć powinien się każdy, kto posiada jacuzzi ogrodowe i chce korzystać z niego przez cały rok. Co warto wiedzieć podczas planowania miejsca na zadaszenie jacuzzi ogrodowego?
Zadaszenie jacuzzi – wybierz odpowiednie miejsce
Pogoda na zewnątrz nie zachęca do żadnych aktywności? Jest chłodno, deszczowo i ponuro? Każdy, kto posiada zadaszone jacuzzi nie musi się tym martwić. Niezależnie od pory roku i aktualnych warunków pogodowych możesz w pełni korzystać z funkcjonalności, jakie posiada jacuzzi.
Przed montażem zadaszenia jacuzzi ogrodowego (a także i samego urządzenia) warto dobrze przemyśleć wybór miejsca. Większość urządzeń doskonale sprawdza się w warunkach ogrodowych – na tarasach, podestach czy w altanach.
Planując zadaszenie jacuzzi:
- zadbaj o to, aby umieścić je na płaskim, równym terenie,
- nie umieszczaj jacuzzi daleko od wejścia do domu czy na taras (aby nie musieć daleko chodzić, chcąc skorzystać z niego jesienią czy zimą) – 10 metrów to max,
- umieszczaj urządzenie możliwie z dala od drzew i krzewów, aby podczas użytkowania do wody nie dostawały się pyłki i liście,
- pamiętaj, że do działania urządzenia niezbędny jest prąd, a jacuzzi musi zostać podłączone przez elektryka z uprawnieniami.
Jaki rodzaj zadaszenia jacuzzi ogrodowego wybrać?
Do wyboru masz wiele rodzajów zadaszeń i materiałów, z których mogą być wykonane. Popularnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem jest zadaszenie typu parasolowego lub namiotowego (np. baldachim z wodoodpornej tkaniny poliestrowej). Możesz także zdecydować się na budowę zadaszenia w postaci altany lub wiaty – murowanej lub z modnych i trwałych materiałów ekologicznych (drewna, rattanu).
Przy wykorzystaniu surowców naturalnych warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ich przed wilgocią. Dobrym pomysłem będzie też zadaszenie jacuzzi w postaci przeszklonego „ogrodu zimowego” – zabudowanej altany, która może być dodatkowo ogrzewana.
Jacuzzi ogrodowe zadaszone to gwarancja czystości na dłużej
Kąpiel wodna z hydromasażem to bez wątpienia sama przyjemność. Jednak regularne sprzątanie zanieczyszczonej (np. opadającymi liśćmi) wody i konieczność stosowania dużych ilości chloru – już nie. Zadaszenie jacuzzi zmniejsza ilość dostających się do urządzenia pyłków i śmieci. Aby rozwiązać ten problem definitywnie, prócz zadaszenia wybierz urządzenie oraz… funkcją samooczyszczania Self Cleaning. Dzięki innowacyjnemu systemowi filtracji wody kąpiele staną się jeszcze przyjemniejsze, bez obaw o jakiekolwiek zanieczyszczenia.
Zatrzymaj ciepło na dłużej
Relaks w jacuzzi to wyjątkowo przyjemna rzecz – dopóki nie otrzymujemy rachunku za prąd, jaki zużywa urządzenie. Również i z tym problemem można sobie jednak poradzić. Pomocne będzie zabudowane zadaszenie jacuzzi – które przy okazji ogranicza wychładzanie się urządzenia. Z tej samej przyczyny warto zadbać o dobrą izolację podłoża.
Jest jeszcze jedno innowacyjne i niezwykle energooszczędne rozwiązanie, o którym warto wiedzieć. Mowa o powłoce termalnej Hydrowise, stosowanej w urządzeniach wodnych Hydropool. Dzięki jej właściwościom izolacyjnym (testowanym m.in. przez NASA w warunkach kosmicznych!) urządzenie nie wychładza się zbyt szybko, a zatrzymywanie ciepła na dłużej zmniejsza także pobór prądu, jaki byłby potrzebny na dogrzewanie wody. Dzięki temu możesz cieszyć się wodną kąpielą nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje silny mróz.