Hydroterapia (wodolecznictwo) jest zabiegiem fizjoterapii. Polega na stosowaniu zewnętrznie wody, w różnych postaciach, o odpowiedniej temperaturze lub ciśnieniu. Podczas tego zabiegu stymulowane są mięśnie i stawy, a wykonywane ćwiczenia przyspieszają powrót do formy. Jakie skutki daje hydroterapia dla dzieci i dorosłych?
Najczęściej w ramach hydroterapii zalecane są lekkie ćwiczenia w ciepłej wodzie o stałej temperaturze 32-36 stopni Celsjusza. Ten sposób leczenia oferuje szereg korzyści dla osób niepełnosprawnych, po urazach i wypadkach. Wodolecznictwo ma zalety również dla sportowców i osób trenujących hobbystycznie: zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Korzyści hydroterapii dla dzieci
Jeśli chcesz wspierać rozwój swojego malca i wyeliminować u niego wady postawy we wczesnym okresie dorastania, świetnym pomysłem będzie hydroterapia dla dzieci. W okresie intensywnego wzrostu pojawiają się u nich zniekształcenia kręgosłupa i bóle wzrostowe, które można w ten sposób zmniejszyć. Zajęcia w wodzie poprawiają również koordynację ruchową, równowagę i postawę.
Hydroterapia zbawiennie działa również na psychikę:
- redukuje lęk i niepokój dziecka,
- pomaga zmniejszyć stres,
- rozładowuje napięcie emocjonalne.
Jest wskazana m.in. u najmłodszych z objawami autyzmu. Pobudza też rozwój uczuciowy oraz funkcji poznawczych. Zabiegi te – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Kiedy jeszcze są one polecane?
Hydroterapia – wskazania do zabiegu
Znasz to uczucie po wyjściu z basenu, kiedy ciało jest zmęczone, a jednocześnie wspaniale rozluźnione? Ćwiczenia na basenie działają zbawiennie na cały organizm. Lecznicze działanie wody wykorzystywane jest podczas rehabilitacji np. w sanatoriach i ośrodkach SPA.
W jakich przypadkach może pomóc hydroterapia? Wskazania do kuracji obejmują m.in.:
- schorzenia układu ruchu i reumatologiczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, problemy z ruchomością stawów, nadmierne napięcia mięśniowe, stany przewlekłe po urazach),
- problemy z układem nerwowym (w ramach rehabilitacji po udarze mózgu, przy zaburzeniach czucia, nerwobólach),
- dolegliwości układu krążenia (np. nadciśnienie, miażdżyca, obrzęki, rekonwalescencja po zawale),
- schorzenia układu oddechowego (w tym astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc).
Ciepło wody kojąco wpływa na spięte mięśnie, łagodząc ból i skurcze, wypór wody zaś wspomaga ruchy stawów. W przypadku ćwiczeń na lądzie mogłyby się one okazać nie do wykonania.
Koniecznie trzeba też wspomnieć o zaletach, jakie daje psychice hydroterapia. Wskazania psychiczne do zabiegu to np. przewlekły stres, niepokój i bezsenność. Środowisko multisensoryczne, jakim jest woda, pomaga stymulować zmysły. Jednocześnie uspokaja ono osoby z trudnościami sensorycznymi i problemami w uczeniu się. Wanny z hydromasażem pomagają także osobom cierpiącym na bóle głowy w zmniejszeniu lub pozbyciu się ich.
Czy wobec tylu atutów hydroterapii dla ciała i umysły istnieją jakieś obostrzenia? Kto nie powinien korzystać z tej metody?
Kiedy zrezygnować z hydroterapii? Przeciwwskazania do kuracji
Wbrew pozorom, terapia ta nie jest uniwersalnym sposobem na pozbycie się bólu i innych dolegliwości. Masujące bąbelki i ćwiczenia w wodzie nie są dla wszystkich.
Kiedy należy zaprzestać hydroterapii? Przeciwwskazania to m.in.
- przepuklina,
- choroby układu krążenia (niskie ciśnienie, niewydolność krążeniowa) w stanie nieustabilizowanym,
- hemofilia,
- pękanie naczyń krwionośnych.
- niestabilność kręgosłupa,
- pierwszy i koniec trzeciego trymestru ciąży,
- zaburzenia czucia.
Przedstawione dolegliwości to tylko niektóre najczęstsze ograniczenia dla hydroterapii. Przeciwwskazania te trudno jednak uogólnić ze względu na różnorodność form zabiegów. Wyboru właściwego typu hydroterapii dokonaj najlepiej podczas konsultacji u fizjoterapeuty lub lekarza. Specjalista oceni sytuację profesjonalnie i prawidłowo dobierze odpowiedni zabieg.
Myślisz o rekonwalescencji w domu i szukasz właściwej wanny z hydromasażem? A może przekonały Cię zalety, jakie daje hydroterapia dla dzieci? W obu przypadkach zwróć uwagę na nasze modele minibasenów SPA z hydromasażem, zaprojektowane we współpracy z czołowymi kanadyjskimi fizjoterapeutami.
Przykładowe realizacje znajdziesz na naszym instagramowym profilu: @hydropoolpolska, a także w kategorii “Realizacje”.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.