Dawniej wielkie wanny z hydromasażem były dostępne głównie dla klientów SPA. Obecnie coraz częściej stanowią element otoczenia domów jednorodzinnych. Co więcej, wcale nie trzeba być właścicielem ogromnej działki, żeby pozwolić sobie na jacuzzi ogrodowe. Montaż minibasenu można przeprowadzić nawet w domu lub na tarasie.
Marzysz o basenie z hydromasażem, ale obawiasz się, że Twój ogród jest za mały? A może chcesz mieć jacuzzi w łazience? Kluczem do udanej realizacji Twojego przedsięwzięcia jest dokonanie dobrego wyboru – zarówno jeśli chodzi o model wanny, jak i miejsce, w którym ją postawisz. Pojawia się również pytanie: jak przeprowadzić montaż jacuzzi w domu lub ogrodzie? Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć!
Ile miejsca zajmuje jacuzzi?
Właściciele wielkich domów z równie wielkim ogrodem mają większą swobodę w tworzeniu swojej prywatnej strefy SPA. Czy to znaczy, że właściciele skromniejszych nieruchomości mogą jedynie pomarzyć o jacuzzi? Niekoniecznie.
Wystarczy spojrzeć na Minibaseny SPA Serenity – dwuosobowy model Life Style ma wymiary 210 cm x120 cm x 74 cm, a więc zajmuje nieco ponad 2,5 m2 powierzchni. Z kolei opcja 4-osobowa z serii Serenity ma nieco ponad 4,1 m2 powierzchni, zaś minibasen z systemem oczyszczania Self-Cleaning na 6 osób ma ok. 5,2 m2 powierzchni.
Jak widzisz, Twoje marzenie może zająć mniej miejsca niż altana czy domek narzędziowy. Nie musisz być zatem posiadaczem wielkiej działki, żeby mieć własne jacuzzi ogrodowe. Montaż wanny możesz przeprowadzić nawet na tarasie.
Montaż jacuzzi w domu– o czym pamiętać?
Wanna z hydromasażem potrzebuje trzech instalacji, które znajdują się w każdej łazience:
- elektrycznej,
- wodnej,
- kanalizacyjnej.
Nie ma jednak przeszkód, by odpowiednio wcześnie zaplanować np. jacuzzi w ogrodzie zimowym i zadbać o doprowadzenie instalacji do tej części domu, tym samym zapewniając sobie niepowtarzalny klimat podczas kąpieli.
Montaż jacuzzi w domu najlepiej zaplanować na etapie budowy domu, uwzględniając ciężar wypełnionej wanny (0,7 – 1,5 t). Dzięki temu będzie można odpowiednio zwiększyć grubość podłogi, by wykonać zagłębienie na wpuszczenie zbiornika. Nieckę należy zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową i akustyczną.
Ponadto należy zaplanować podest z otworem rewizyjnym, który zapewni dostęp do instalacji i podzespołów. Należy dodać 60 cm rewizji z każdej strony, a jeśli nie ma takiej możliwości, to otwory rewizyjne muszą znajdować się przynajmniej z dwóch stron. Można je wykonać z płyty OSB lub gipsowej, a następnie wykończyć drewnem egzotycznym lub gresem.
Montaż jacuzzi w domu można przeprowadzić również bez zagłębienia w podłodze. Wanna może mieć nawet metr wysokości, dlatego trzeba będzie zbudować schodki zapewniające bezpieczne wejście do środka.
Jacuzzi ogrodowe – montaż wanny zagłębionej i stojącej
Nie w każdym domu jest miejsce na wielką wannę. Zdecydowanie powszechniejszym rozwiązaniem jest jacuzzi ogrodowe. Montaż można wykonać samodzielnie, jednak na początku elektryk musi przygotować osobny obwód zasilający.
Warto zadbać o ujęcie wody, choć zbiornik można napełniać także za pomocą węża ogrodowego. Zużytej wody nie wolno wylewać na trawnik, dlatego należy zrobić odpływ do kanalizacji. W przypadku jacuzzi zagłębionego trzeba zapewnić sobie dostęp do podzespołów (np. przez zbudowanie obrzeża), a także uwzględnić poziom wód gruntowych.
Jeśli chcesz kąpać się w zimie, przy wyborze wanny zwróć uwagę na jakość izolacji termicznej. W minibasenach SPA Hydropool wykorzystujemy technologię NASA, dzięki której woda utrzymuje temperaturę 30°C przy niewielkim zużyciu prądu, co czyni nasze produkty najbardziej energooszczędnymi na świecie.
Jeżeli chcesz zainstalować wolnostojące jacuzzi ogrodowe, montaż będzie się ograniczał do postawienia wanny w zacisznym miejscu i podłączenia instalacji. Musisz jedynie upewnić się, że masz wystarczająco płaski teren pod jacuzzi ogrodowe. Montaż na krzywym podłożu powoduje pogorszenie pracy podzespołów, dlatego warto wcześniej wyrównać teren lub zbudować podest.
Chcesz wiedzieć więcej o minibasenach SPA i basenach z przeciwprądem? Zapraszamy na nasz blog!