Na dworze upał, a Ty wylegujesz się w cieniu, w wielkiej przyogrodowej wannie i czujesz, jak energizujący prąd wody masuje Twoje zmęczone ciało… Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Niekoniecznie! Wanna z hydromasażem to coraz częstszy widok w ogrodach Polaków. Chcesz dołączyć do tego grona? Sprawdź zatem, co warto wiedzieć przed zakupem jacuzzi.
Zanim zdecydujesz się na konkretny model wanny, musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii.
Po pierwsze, zastanów się nad swoimi potrzebami i tym, kto będzie korzystać z jacuzzi.
Po drugie, pamiętaj o aspektach techniczno-organizacyjnych. Bo choć wanna wolnostojąca z hydromasażem zmieści się nawet na przeciętnej wielkości tarasie, to jednak nie każde miejsce będzie dla niej równie dobre.
Po trzecie… No właśnie – co jeszcze warto wiedzieć, planując zakup jacuzzi?
Wanna dwuosobowa z hydromasażem: a może wybrać większą?
Czy jest sens inwestować w dwuosobowe modele? Czy nie będą one za małe, a przez to mało wygodne? Odpowiedź na te pytania zależą od tego, kto będzie korzystać z jacuzzi i gdzie zamierzasz je postawić.
Faktem jest, że wanny mogą mieć różne rozmiary. Przykładowo, nasze minibaseny SPA z systemem self-cleaning mogą pomieścić od trzech do dziewięciu osób, zaś minibaseny SPA Serenity mieszczą od dwóch do sześciu osób.
Wolisz większy model, ale boisz się, że jacuzzi nie zmieści się na tarasie? Oczywiście, wanna dwuosobowa z hydromasażem zajmie najmniej miejsca. Jednakże jeśli masz dużą rodzinę albo często odwiedzają Cię goście, lepiej rozważyć modele 3- lub 4-osobowe, które nie są znacznie większe od dwuosobowych.
Dla porównania: wanna Serenity Life Style II dla 2 osób ma wymiary 210×120 cm, zaś model Serenity Special Edition z 4 miejscami jest od niej zaledwie o 37 cm szersza i… 1 cm dłuższa.
Czy wanna z hydromasażem potrzebuje odpowiedniego miejsca?
Nowoczesne jacuzzi mają tak kompaktowe wymiary, że możesz ustawić je niemal wszędzie. Wanna narożna z hydromasażem zmieści się w większej łazience, a nawet w przestronnej sypialni, o ile zadbasz o doprowadzenie wody i podłączenie do kanalizacji.
Jeśli natomiast chcesz zamontować jacuzzi w ogrodzie, musisz pamiętać o kilku zaleceniach.
- Jeżeli chcesz zagłębić wannę w ziemi, musisz wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych oraz zapewnić sobie łatwy dostęp do instalacji (rewizję).
- Wanna wolnostojąca z hydromasażem potrzebuje prostego i stabilnego podłoża, ponieważ zbyt nierówny teren może mieć negatywny wpływ na pracę pomp i system filtracji.
- Opadające liście, pyłki, kawałki gałęzi, szyszki itp. mogą zanieczyścić wodę i przedostać się do środka instalacji, dlatego jacuzzi ogrodowego lepiej nie stawiać pod drzewami.
- Wanna nie powinna być narażona na intensywne nasłonecznienie, dlatego lepiej ustawić ją na północnej lub wschodniej stronie ogrodu albo pod zadaszeniem.
Czyszczenie wanny z hydromasażem
Domowa wanna z hydromasażem i prysznicem w zasadzie nie różni się wiele od zwykłej wanny. Wodę wymieniasz codziennie, więc nie potrzebujesz systemu filtracji, musisz jedynie bardziej „przyłożyć się” do czyszczenia dysz masujących.
W jacuzzi ogrodowym wodę zmienia się kilka razy w roku, dlatego wannapowinna mieć funkcję filtracji. Dla przykładu, minibaseny SPA Serenity standardowo są wyposażone w system Clean&Clear lub Clearspring Filtration System, natomiast jako opcję dodatkową można wybrać ozonowanie lub system wykorzystujący ozon oraz promieniowanie ultrafioletowe.
Z kolei minibaseny z systemem Self-Cleaning czyszczą wodę i dno „same”, bez wysiłku ze strony użytkownika.
Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem wanny z hydromasażem?
Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: „Jak zamontować jacuzzi w domu i ogrodzie?”.