Do SPA chodzimy nie tylko po to, aby wziąć odżywczą kąpiel, zadbać o urodę czy zregenerować obolałe mięśnie. Tego rodzaju miejsca oferują przede wszystkim niezwykle odprężający nastrój, dzięki któremu głowa odpoczywa od problemów dnia codziennego. Teraz możesz odtworzyć tę wyjątkową atmosferę w swoim prywatnym spa w ogrodzie.
Zabiegi spa to ogromna przyjemność dla ciała i odpoczynek dla ducha. Jednak przez utrudnienia pandemiczne czy logistyczne (duża odległość, brak niani do dzieci), a także brak czasu ośrodki odnowy biologicznej często przegrywają z… domową łazienką.
Jednak czy musimy ograniczać się wyłącznie do przestrzeni łazienki? Nie! Sprawdź, jak przygotować ogrodowe spa tuż przy Twoim domu, które będzie dostępne tylko dla Ciebie i to o każdej porze.
W jakim miejscu przygotować spa ogrodowe?
Twoja prywatna strefa relaksu jest w zasięgu ręki! Weź w dłoń kartkę i ołówek, a następnie narysuj prosty plan swojej posesji. Zrób obrys domu proporcjonalny do wymiarów działki, zaznacz istotne zasadzenia i elementy architektury ogrodowej, a na koniec narysuj na planie domy sąsiadów w odpowiedniej odległości. Teraz zastanów się, w jakim miejscu możesz liczyć na największą prywatność, spokój i wygodę?
Twoje ogrodowe spa nie powinno mieścić się zbyt blisko ulicy czy granicy z sąsiadem. Warto urządzić je w zacisznym kącie, osłoniętym przez budynek, altanę ogrodową czy pergolę. Swoje spa możesz urządzić również na tarasie. Będziesz mieć wówczas blisko do domu, a to duża zaleta, gdy nagle zaczyna padać deszcz lub gdy przyjdą niezapowiedziani goście.
Czas na wybór wanny spa – ogrodowe kąpiele z bąbelkami
Wygodny minibasen z hydromasażem to najważniejszy element Twojego spa. Do ogrodu potrzebujesz modelu przystosowanego do użytku zewnętrznego. Jeżeli chcesz zażywać kąpieli z bąbelkami również w zimie, koniecznie zwróć uwagę, czy jacuzzi jest dobrze ocieplone. Dzięki temu woda pozostanie ciepła przez dłuższy czas i unikniesz zbyt wysokich kosztów jej ogrzewania.
Rozważ też sposób montażu swojej wanny spa. Ogrodowe jacuzzi można częściowo lub całkowicie wpuścić w przygotowane podłoże (np. w taras), ale można je też po prostu postawić na ziemi. Pierwsza opcja zapewnia większą prywatność podczas odpoczynku, zaś druga jest prostsza i szybsza w realizacji.
Zdecyduj również, jak będzie wyglądać podłoże wanny – spa ogrodowe może mieścić się na:
- podłodze z egzotycznych desek,
- naturalnego kamienia,
- antypoślizgowych płyt gresowych,
- kostki brukowej.
Jacuzzi możesz postawić też na trawie, jednak dzięki twardszemu podłożu wydzielisz obszar swojej prywatnej strefy spa i uzyskasz bardziej efektowną aranżację przydomowej przestrzeni. Podłoże z płyt czy drewna warto przedłużyć tak, aby znalazło się na nim miejsce na leżaki.
Zapach i dźwięki, czyli ogrodowe spa z klimatem
W Twojej strefie relaksu nie może zabraknąć drobiazgów, które oddziałują na zmysły. Zaplanuj podwyższenie (np. z desek), na którym ustawisz kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne, świece zapachowe, doniczki z kwiatami czy niewielki kominek ogrodowy. W bezpiecznej odległości postaw głośnik bluetooth czy smartfon, aby móc słuchać muzyki relaksacyjnej, bez narażania się na natarczywe telefony czy wiadomości.
Nad wanną warto zbudować zadaszenie, np. w postaci drewnianej pergoli oplecionej pnączami (sprawdzi się bluszcz, winobluszcz, wiciokrzew, powojnik, rdest Auberta) lub udekorowanej zasłonami. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie masz wystarczająco ustronnego miejsca na swoje spa ogrodowe, a zależy Ci na prywatności oraz kąpielach w czasie letniego deszczu.
Więcej pomysłów na urządzenie prywatnej strefy relaksu znajdziesz tutaj: „Aranżacja basenu w ogrodzie, czyli kąpiel w pięknym otoczeniu”.