--> Aranżacja basenu w ogrodzie, czyli kąpiel w pięknym otoczeniu - Hydropool

Aranżacja basenu w ogrodzie, czyli kąpiel w pięknym otoczeniu

aranżacje ogrodu z jacuzzi

Decyzja podjęta! Masz dość chodzenia do publicznych pływalni i czekania na urlop nad morzem. Ogród z basenem to Twoje niespełnione marzenie i czujesz, że najwyższa pora je zrealizować. Ale jak się do tego zabrać, żeby basen był nie tylko miejscem do relaksu, ale również atrakcyjnym dla oka elementem architektury ogrodowej?

Odpoczywasz w ciepłej i przejrzystej wodzie, słuchając śpiewu ptaków i obserwując znajome drzewa i pielęgnowane przez siebie rabaty. Urzekający obraz, prawda? Jednak aranżacja basenu to nie lada wyzwanie – w końcu trzeba połączyć wygodę i funkcjonalność z estetyką. Spokojnie, już za moment podpowiemy Ci, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas projektowania własnego SPA pod chmurką.

aranżacja ogrodu z basenem

Ogród z basenem, a wygląd domu – spójność to podstawa!

Taras to przedłużenie salonu, a ogród to niejako „tło” dla domu, dlatego aranżacja posesji powinna współgrać z bryłą budynku. Jeżeli chcesz umiejscowić basen w ogrodzie zimowym lub na tarasie, musisz również wziąć pod uwagę wystrój wnętrza domu.

Planując ogród z jacuzzi czy basenem, dobrze przemyśl kolorystykę. Posadzkę strefy wypoczynkowej i obrzeża wokół basenu najbezpieczniej dobrać pod kolor elewacji. Jeżeli basen umiejscowiony jest na tarasie, wówczas posadzka powinna być zbliżona do koloru podłogi w salonie.

Możesz również zastosować inną posadzkę w miejscu mebli ogrodowych, a inną wokół basenu – byle obie dobrze współgrały i ze sobą, i z elewacją domu. Jeżeli basen będzie wystawać ponad poziom posadzki, dobierz kolor obudowy (taką możliwość mają minibaseny SPA) pod kolor obrzeża. 

ogród z jacuzzi

Jakie materiały wybrać, urządzając ogród z jacuzzi lub basenem?

Nie wiesz, czym wykończyć obrzeże wokół basenu? W takim razie zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy.

  • Jeżeli aranżacja basenu w ogrodzie ma być przytulna i przyjemna dla stóp nawet w bardzo upalne dni, wybierz deski tarasowe z egzotycznego drewna.
  • Jeżeli zależy Ci na odpornym na warunki atmosferyczne materiale, rozważ deski kompozytowe, gres lub kostkę brukową.
  • Jeżeli szukasz materiału trwałego i jednocześnie naturalnego, weź pod uwagę posadzkę kamienną.

Jak widzisz, nie ma idealnego rozwiązania, dlatego projektując ogród z basenem lub jacuzzi, trzeba pójść na pewne kompromisy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć drewno z kamieniem czy płytami betonowymi. Pamiętaj jednak, że obrzeże musi zapewniać bezpieczeństwo, dlatego jeżeli wybierasz kamień, gres czy kostkę, szukaj powierzchni chropowatych lub pokrytych antypoślizgowym szkliwem.

ogród z basenem

Co zrobić, aby ogród wyglądał stylowo?

Aranżacja wokół basenupowinna wręcz zapraszać do błogiego lenistwa – w końcu to Twoje prywatne SPA. Od czego zacząć? Najlepiej od mebli ogrodowych. Najwygodniejsze będą te wykonane z drewna, rattanu lub technorattanu.

Jeśli lubisz jadać pod chmurką, postaw na zestaw z krzesłami i dużym stołem. Natomiast jeśli wolisz wylegiwać się i opalać, lepszy dla Ciebie będzie komplet z narożnikiem, fotelem i leżakami. Oczywiście jeśli masz duży ogród, możesz połączyć meble jadalniane z wypoczynkowymi.

aranżacje ogrodu z basenem

W kolejnym kroku zadbaj o nastrój. Aranżacja basenu w ogrodzie stanie się znacznie bardziej przytulna, jeśli ułożysz na meblach dekoracyjne poduszki i cienkie koce, a na posadzce ustawisz duże rośliny w donicach. Wokół basenu zaplanuj kameralne oświetlenie albo ustaw lampiony –  dzięki temu wieczorne kąpiele nabiorą wyjątkowego klimatu.

aranżacja ogrodu z jacuzzi

Jeżeli planujesz ogród z jacuzzi lub małym basenem, pomyśl również o skonstruowaniu zadaszenia, na przykład w formie drewnianej lub metalowej pergoli. Dzięki temu nie tylko będzie można zażywać kąpieli podczas letniego deszczu, ale zyskasz również możliwość zamontowania zasłon, które zapewnią więcej intymności i elegancki anturaż. 

aranżacje ogrodu z jacuzzi