--> Jak utrzymać czystość wody w basenie? - Hydropool

Jak utrzymać czystość wody w basenie?

czystośc wody w basenie

Własny basen to swoboda i komfort, jakich nie doświadczysz na publicznej pływalni czy w naturalnym akwenie. Jednak basen to również obowiązki, a jednym z nich jest systematyczne dbanie o jakość wody. Zielona i brzydko pachnąca nikogo nie zachęci do pływania. Na czym polega oczyszczanie wody w basenie i czy można to robić bez wysiłku?

W niewielkim, dmuchanym basenie utrzymanie czystości nie stanowi żadnego problemu – wystarczy wylać wodę i nalać nowej. Duży basen wymaga już kompleksowego podejścia (ale z drugiej strony – daje znacznie więcej frajdy). Sprawdź zatem, jak oczyścić wodę w basenie i jak na co dzień dbać o swoje prywatne kąpielisko. 

Dbaj o oczyszczanie wody w basenie na bieżąco

Cudownie orzeźwiająca kąpiel to jest to, czego najbardziej potrzebujesz w upalne dni. Jednak aby woda jak najdłużej zachowała krystaliczną przejrzystość, paradoksalnie przed wejściem do basenu warto wziąć prysznic, żeby zmyć z ciała pot i zanieczyszczenia. Kobiety powinny zmyć makijaż, a także rozczesać i spiąć włosy.

Jak oczyścić wodę w basenie po kąpieli? Jeśli widzisz, że w wodzie unoszą się liście z drzew czy trawa, wyłów je sitkiem lub odkurzaczem basenowym. Aby usunąć  mikrozanieczyszczenia, korzystaj z koagulantów – dzięki temu system filtrujący zdoła je wyłapać. Ponadto oczyszczanie wody w basenie będzie prostsze, jeśli zawsze po kąpieli zasłonisz zbiornik pokrywą. 

Jak oczyścić wodę w basenie – domowe sposoby

Mechaniczne czyszczenie to za mało. Prędzej czy później zauważysz, że woda nie jest tak przejrzysta jak na początku sezonu. Możesz wówczas wypróbować naturalne sposoby na oczyszczanie wody w basenie, takie jak:

  • uzdatnianie za pomocą soli – metoda wymaga jednak użycia generatora chloru (koszt w granicach (600-1000 zł);
  • dezynfekcja sodą oczyszczoną – pamiętaj jednak, że soda pozostawia osad na dnie basenu, który trzeba usunąć; 
  • klarowanie witaminą C w proszku – kwas askorbinowy doskonale sobie radzi z brązowieniem wody.

Musisz zdać sobie sprawę, że nie są to idealne metody na to, jak oczyścić wodę w basenie. Domowe środki mają krótkotrwałe działanie, a soda i witamina C zmieniają pH wody. Idealne pH mieści się w granicach 7,0 – 7,4, natomiast niższe może doprowadzić do rdzewienia metalowego osprzętu basenowego, z kolei wyższe sprzyja rozwojowi glonów.  

Jak oczyścić wodę w basenie w sposób profesjonalny?

Jeśli nie chcesz polegać na domowych sposobach i oczekujesz długotrwałego efektu, sięgnij po profesjonalne środki z chlorem, które usuwają glony, bakterie i grzyby. Niestety, są to substancje żrące, dlatego należy stosować je ostrożnie i ściśle według zaleceń producenta. 

Oczyszczanie wody w basenie za pomocą chloru to najpopularniejsze rozwiązanie, ale czy jedyne? Niekoniecznie. Nasze baseny Swim Spa są wyposażone w system czyszczący, który wykorzystuje dezynfekujące działanie ozonu oraz promieni UV-C. Metoda ta eliminuje nawet 99% zanieczyszczeń, dzięki czemu użytkownik nie jest skazany wyłącznie na agresywną chemię basenową. 

Ponadto nasze baseny posiadają wbudowany skimmer oraz odkurzacz podciśnieniowy, dzięki czemu nie musisz kupować dodatkowych urządzeń do oczyszczania wody. Zauważ również, że w basenach z serii Self-Cleaning czyszczenie jest praktycznie bezobsługowe, zatem oszczędzasz sporo czasu i nie musisz zastanawiać się, czy robisz to dobrze. 

Więcej o oczyszczaniu wody w naszych basenach przeczytasz tutaj: „Co powinieneś wiedzieć o filtrowaniu wody w basenach Hydropool?”