--> Ile kosztuje jacuzzi i przydomowy basen - Hydropool

Ile kosztuje jacuzzi i przydomowy basen? Poznaj symulację dziennych kosztów!

ile kosztuje jacuzzi

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile kosztuje basen w domu i czy jego utrzymanie jest w ogóle opłacalne? Rozważając zakup jacuzzi lub basenu Swim SPA, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jednorazowy koszt urządzenia, ale i opłaty, jakie wiążą się z jego codziennym użytkowaniem. Jakie środki musisz przeznaczyć? Oto szacunkowa kalkulacja.

Utrzymanie przydomowego jacuzzi czy basenu z przeciwprądem wody można porównać do utrzymania samochodu. Koszt samego urządzenia to dopiero początek wydatków jakie Cię czekają, jednak wiele osób decyduje się na jego zakup, aby zwiększyć komfort codziennego życia.

Utrzymanie auta, podobnie, jak jacuzzi czy basenu SPA w domu to koszt nie tylko samego urządzenia, ale też jego użytkowania. Jak przedstawia się on w przypadku modelu Swim SPA Aquatrainer?

Basen w domu – koszt dziennej eksploatacji modelu Aquatrainer

Oto symulacja kosztów eksploatacji basenu wyczynowego. Jeśli potrzebujesz takiego wyliczenia dla innego modelu, skontaktuj się z naszym dystrybutorem. Przykładowe urządzenie posiada trzy pompy:

  • do przeciwprądu, o mocy 2,5 + 2 x 3 kW,
  • obiegową: 0,25 kW, która pracuje podczas filtracji oraz grzania wody,
  • grzewczą: 6 kW.

Przy pracy wszystkich trzech pomp do przeciwprądu pobór energii wynosi w przybliżeniu 8,5 kW. Średni koszt 1 kWh to około 0,55 zł. Przyjmując, że urządzenie na pełnych obrotach pracuje godzinę dziennie (przy godzinnej kąpieli raz dziennie), koszt dzienny wynosi około 4,68 zł (8,5 kW x 1 h x 0,55 zł).

Do tego należy doliczyć koszt filtracji. Jest to, zaokrąglając, około 3,30 zł dziennie (0,25 kW x 24 h x 0,55 zł). Zakładamy przy tym na potrzeby symulacji, że filtrowanie działa przez całą dobę, choć nie ma takiej potrzeby – cykle oczyszczania są ustawiane indywidualnie, w zależności od potrzeb.

Podczas pracy pomp do przeciwprądu grzałka nie działa, dlatego w trakcie pływania woda może ostygnąć o 1-2 stopnie, w zależności od temperatury pomieszczenia. Jeśli jesteś zmarzluchem i odczuwasz taką różnicę, możesz dodatkowo ogrzać wodę. Podgrzanie jej o 2 stopnie trwa około godzinę, zależnie od temperatury otoczenia i nasłonecznienia miejsca, w którym będzie basen. Zakładając, że dogrzewamy wodę trzy razy w ciągu dnia, koszt wynosi: 3 x 6 kW x 0,55 zł = 9,9 zł dziennie.

Na jakie dodatkowe wydatki powinieneś się przygotować, instalując basen w domu? Koszt ogrzania wody po jej wymianie jest jednym z nich. Zwykle trzeba to zrobić raz do roku. Zamontowane grzałki na “pełnych obrotach” będą pracować tylko po wymianie wody, by osiągnąć pożądaną temperaturę (około 30 stopni). Woda o temperaturze 7 stopni do takiej wartości nagrzewa się przez około 16 godzin, w zależności od czynników atmosferycznych.

Liczymy! 16 h x 6 kW x 0,55 zł = 52,80 zł – jest to wydatek, który poniesiesz raz w roku. Rozkładając tę sumę na cały rok, dzienny koszt wynosi 14 groszy.

W wyliczeniach, ile kosztuje basen w domu, innym kosztem-niespodzianką są też środki związane z filtracją, produkty do oczyszczania wody (w tym tabletki z chlorem) oraz wskaźniki poziomu pH. Będą Ci one potrzebne, jeśli Twoje urządzenie nie posiada opcji self-cleaning (np. przy minibasenach SPA Serenity). W Internecie znajdziesz je w cenie od 22 złotych za kilogram. 1 tabletka 20 g wystarcza na 2 m sześcienne wody. Więcej informacji o filtrowaniu znajdziesz w artykule “Co powinieneś wiedzieć o filtrowaniu wody w basenach Hydropool?”.

Papierki lakmusowe do pomiaru poziomu pH kosztują około 13-18 złotych za zestaw 80 sztuk. Urządzenia Aquatrainer są wyposażone w automatyczne filtrowanie self-cleaning, dzięki któremu czyszczenie basenu odbywa się właściwie bez Twojej ingerencji – dlatego ten koszt możemy pominąć.

Jeśli zamiast pływać, wolisz relaksować się w fotelu z hydromasażem, rozważ instalację jacuzzi self-cleaning. Z jakimi wydatkami musisz się liczyć?

Ile kosztuje jacuzzi z jedną pompą? Symulacja dziennych kosztów

Wyceniając dzienne wydatki, bierzemy jako przykład jacuzzi (minibasen SPA) z jedną pompą, która pobiera 3 kW do hydromasażu, 0,25 kW do filtracji i podgrzewania wody oraz 3 kW bezpośrednio do grzania wody.

Taka wanna z hydromasażem w naszej kalkulacji pracuje na pełnych obrotach średnio trzy godziny dziennie (trzy sesje po godzinie). Wówczas dzienny koszt użytkowania wynosi ok. 4,95 zł (3 kW x 3 h x 0,55 zł). Przy krótszej kąpieli oczywiście będzie on niższy. Zakładając, że filtracja pracuje przez całą dobę, do tego dodaj koszt ok. 3,30 zł dziennie (0,25 kW x 24 h x 0,55 zł).

Podczas pracy pomp do hydromasażu woda nie jest podgrzewana, dlatego w miarę korzystania z jacuzzi woda, podobnie jak w basenie, może ostygnąć o 1-2 stopnie. Powrót do temperatury z początku kąpieli (np. z 36 do 38 st. C) zajmuje od 30 minut do godziny. Przy dogrzaniu trzykrotnie w ciągu dnia, koszt dzienny wynosi 4,95 zł (2 h x 3 kW x 0,55 zł).

Do tego dodajemy koszt ogrzania wody po jej całkowitej wymianie (raz w roku), by osiągnąć docelową temperaturę (zwykle jest to około 38 stopni). Woda z temperatury 12-14 st. C do 38 stopni nagrzewa się przez około 12 godzin: 12 h x 3 kW x 0,55 zł = 19,80 zł (opcjonalnie x 2, jeśli wodę wymieniamy dwa razy w roku).

Basen i jacuzzi w domu: podsumowanie kosztów

Planujesz zamontować basen w domu? Koszt miesięczny użytkowania basenu Aquatrainer wynosi więc w przybliżeniu 1080 zł (plus środki czyszczące i testery pH w przypadku modeli z innym systemem filtracji). Pamiętaj przy tym, że wyczynowy basen Aquatrainer posiada również w wyposażeniu fotel do hydromasażu. Łączy on więc funkcje dwóch urządzeń w jednym.

Przy jacuzzi wydatki będą niższe (w skali miesiąca około 397 zł), jednak taki basen, ze względu na swoją konstrukcję, nie daje z kolei możliwości swobodnego pływania czy gimnastyki w wodzie – coś za coś!

Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i przeprowadzimy kalkulację wydatków dla innych urządzeń niż przykłady wymienione w artykule. Zapraszamy!