Jeśli nie przepadasz za zimowymi kąpielami lub wyjeżdżasz na ferie, zabezpiecz poprawnie swój basen ogrodowy. Pozwoli to bez przeszkód uruchomić go na wiosnę i uchroni Cię przed poniesieniem zbędnych kosztów wynikających z popełnionych błędów. Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę w prawidłowy sposób?
W ramach przygotowań domu i jego otoczenia na zimę pewnie grabisz liście i kosisz trawnik. Zabezpieczenie basenu na zimę jest równie istotne. Trzymając się instrukcji i wytycznych producenta urządzenia, wiosenny sezon kąpieli w jacuzzi rozpoczniesz bez żadnych nieprzewidzianych problemów.
Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę? Wylewać wodę czy nie?
Spuszczanie wody to kwestia sporna: wielu użytkowników zastanawia się nad jej całkowitym spuszczeniem. Z basenów ogrodowych wmontowanych na stałe w przestrzeń przydomową nie należy wylewać wody całkowicie.
Wynika to z tego, że w niskich temperaturach woda znajdująca się w zbiorniku zamarza, przez co jej objętość zwiększa się i napiera na konstrukcję basenu. Przy wypuszczeniu wody całkowicie opór ten będzie pojawiał się tylko z jednej strony, od gruntu, co grozi uszkodzeniami warstw obudowy.
Przy zabezpieczeniu basenu na zimę spuść wodę na 10-20 cm poniżej wlotu skimmera i zamontowanych w basenie dysz. Przy pozostawieniu odpowiedniej ilości wody, opór ze strony wody będzie zmniejszał ten powstający od ziemi. Jest to szczególnie ważne na terenach, gdzie naturalnie występuje wysoki poziom wód gruntowych (woda występująca w gruncie zamarza szybciej).
Lód na powierzchni zbiornika może prowadzić do powstawania uszkodzeń Istnieje jednak prosty sposób na to, by zapobiec ich powstawaniu. Do wody, która znajduje się w basenie, włóż plastikowe butelki lub kawałki styropianu powiązane razem sznurkiem, które będą w niej pływać i uchronią przed narastaniem warstwy lodu w środku. O czym jeszcze musisz wiedzieć, przygotowując swój minibasen SPA na kilka miesięcy przerwy od pracy?
Zabezpieczenie basenu na zimę w 9 prostych krokach
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć basen na zimę? Zapoznaj się z dokładną instrukcją poniżej. Zanim przystąpisz do działania, zadbaj o czystość. Na ścianach zbiornika może znajdować się zielony osad. Wyczyścisz go specjalnymi szczotkami, które przy okazji nie porysują obudowy.
Jeśli na powierzchni basenu pływają liście, skorzystaj z siatki do wyławiania lub zestawu do czyszczenia basenu. Następnie wykonaj 9 kolejnych kroków.
- Odłącz minibasen SPA od zasilania.
- Opróżnij wnętrze zbiornika z wody do poziomu 10-20 cm poniżej skimmera.
- Odłącz grzałkę od zasilania.
- Włącz na chwilę bezpieczniki, nałóż pokrywę i przez kilkadziesiąt sekund susz wnętrze basenu dmuchawą wodną.
- Wyłącz ponownie zasilanie, wyciągnij filtr i opróżnij z wody komorę filtra.
- Wytrzyj za pomocą ręcznika papierowego lub ściereczką z chłonnej mikrofibry wnętrze basenu.
- Usuń wodę z instalacji grzewczej i systemu filtracyjnego oraz zaworów na linii skimmerów i dysz dolotowych. Zrobisz to za pomocą odkurzacza wodnego lub kompresora. Po wysuszeniu zakręć dokładnie zawory i zatkaj korkami dysze.
- Wytrzyj do sucha wnętrze zbiornika.
- Nałóż na SPA odporną na nacisk pokrywę.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę przed nadmiernymi opadami, zanieczyszczeniami, resztkami liści, gałązek, itd., nie obędzie się bez odpowiedniej pokrywy. Powinna ona wytrzymać nacisk minimum 60 kg/m kwadratowy. Mniej wytrzymała, przy mroźniejszych i bardziej śnieżnych zimach, może pękać lub się zarwać.
Eksperci Hydropool doskonale wiedzą, jak zabezpieczyć basen na zimę. Przeszli oni szkolenia w Kanadzie, gdzie mroźne zimy są standardem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zabezpieczenia basenu na zimę lub nie chcesz robić tego samodzielnie, skontaktuj się z naszym zespołem i umów się na serwis przed nadejściem sezonu zimowego.