--> Czy można korzystać z basenu i jacuzzi w ciąży? - Hydropool

Czy można korzystać z basenu i jacuzzi w ciąży?

Kiedy planujesz dziecko, odpoczynek jest wskazany im bliżej rozwiązania, tym więcej czasu powinnaś poświęcać regeneracji organizmu. Nie wszystkie formy relaksu są jednak w tym czasie zalecane. O czym trzeba pamiętać, chodząc na basen w ciąży i czy w ciąży można korzystać z jacuzzi? Co powinnaś wiedzieć, zanim wybierzesz relaks w wodzie, a kiedy lepiej w ogóle z niego zrezygnować?

Basen, jacuzzi, kąpiel w ciąży: podstawą właściwa temperatura wody

Jacuzzi, basen czy wanna to – w tym wyjątkowym dla kobiety czasie – sposób na odpoczynek i odciążenie napiętych mięśni czy przeciążonych stawów. W domu korzystasz pewnie z wanny lub z prysznica. Jeśli kusi Cię ta pierwsza opcja, podpowiadamy: możesz zażywać kąpieli w wannie. Najlepiej jednak, jeśli woda będzie lekko ciepła lub letnia (w temperaturze ciała). Gorące kąpiele w ciąży mogą wywołać omdlenie, krwawienie, silne skurcze macicy, a nawet przedwczesny poród.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj swojego lekarza, czy możesz bez obaw kąpać się w wannie. Przeciwwskazaniami są m.in.:

  • dyskomfort w okolicach intymnych (zaczerwienienie, świąd, upławy),
  • wszelkie infekcje (np. miejsc intymnych, pęcherza, nerek),
  • skłonność do zakażeń narządów kobiecych,
  • plamienie i krwawienie z dróg rodnych,
  • wady rozwojowe płodu i ciąża wysokiego ryzyka,
  • niektóre choroby, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy cholestaza (świąd skóry).

Jeśli obserwujesz u siebie tendencję do powstawania infekcji intymnych, lepiej na czas ciąży zamienić wannę na prysznic i zrezygnować zupełnie z basenu. Nie jest on jednak całkiem zakazany – w innych przypadkach, przestrzegając pewnych reguł, możesz z niego korzystać.

Czy w ciąży można chodzić na basen?

Zanim kupisz karnet na pływalnię, zrób badanie wymazu z pochwy na posiew – infekcja może przebiegać także bezobjawowo, dlatego warto to sprawdzić. Jeśli przeszłaś badanie pomyślnie i nie masz upławów ani innych nieprzyjemnych objawów (świądu czy pieczenia miejsc intymnych), przed wejściem do basenu możesz zaaplikować sobie tampon. Zapewni on dodatkową barierę przed zarazkami, ale nie jest to pewna gwarancja bezpieczeństwa.

Tuż po treningu wyjmij go – w innym razie, zamiast chronić przed zapaleniem, może on je wywołać. Warto również stosować profilaktycznie preparat odbudowujący właściwą florę bakteryjną pochwy.

Gimnastyka w wodzie i basen w ciąży to doskonałe propozycje aktywności fizycznej dla kobiet oczekujących dziecka. Ze względu na zwiększone ryzyko infekcji dróg rodnych w tym okresie, powinnaś jednak uważać. Korzystaj z basenu z wodą ozonowaną – nie do końca wiadomo, ile chloru może dostać się przez skórę do organizmu i jak wpłynąć może on na rozwijający się płód.

Biorąc kąpiel w ciąży na basenie, szczególnie dbaj o higienę. Siadając gdziekolwiek (na brzegu basenu czy na ławkach), podkładaj pod siedzenie swój ręcznik. W szatni i pod prysznicem noś klapki. Nie korzystaj z cudzych – łatwo w tej sytuacji nabawić się grzybicy. Jeśli korzystasz na basenie z toalety, używaj specjalnej nakładki na sedes.

Pod tym względem zawsze bardziej higieniczne będzie korzystanie z własnego basenu który można zainstalować zarówno w domu (pod dachem), jak i w ogrodzie.

Ciąża a jacuzzi – czy ciężarna może z niego korzystać?

Zastanawiasz się, czy w ciąży można korzystać z jacuzzi? Zdaniem lekarzy korzystanie z jacuzzi w drugim trymestrze ciąży jest bezpieczne. Nie należy korzystać z niego w pierwszym trymestrze ani pod koniec trzeciego. Zbyt intensywny hydromasaż może wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Jacuzzi powinno być delikatne i skupiać się głównie na plecach oraz stopach.

Przed taką kąpielą skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z jacuzzi w domu – może to dobry pomysł, by o nim pomyśleć? Przyda się ono nie tylko rodzicom, ale i dorastającemu dziecku! Dodatkowo urządzenie przeznaczone do użytku domowego, takie jak jacuzzi ogrodowe jest zdecydowanie bardziej higieniczne dla kobiet w ciąży.

Masaż wodny:

  • pobudza krążenie,
  • relaksuje,
  • rozluźnia mięśnie,
  • pomaga pozbyć się obrzęków nóg.

Jacuzzi: przeciwwskazania do masażu

Korzystanie z jacuzzi w ciąży jest dozwolone po spełnieniu kilku warunków. Gorące kąpiele w ciąży są niewskazane – zarówno jeśli chodzi o wannę, jak i jacuzzi. Temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Możliwość indywidualnego ustawienia temperatury wody to kolejna przewaga domowych jacuzzi nad tymi dostępnymi w aquaparku czy hotelu. Podczas kąpieli unikaj gwałtownego uciskania i masowania brzucha.

Zrezygnuj z jacuzzi w ciąży, jeśli będąc w ciąży, masz jednocześnie cukrzycę, skazy krwotoczne, nadciśnienie, przodujące łożysko, skomplikowaną lub zagrożoną ciążę czy też problemy kardiologiczne.

Dla przyszłej, zdrowej mamy łagodny hydromasaż będzie wręcz zbawienny. Połącz je z innymi sposobami na ograniczenie stresu i dobre samopoczucie. Może to być ulubiony serial, delikatna muzyka, nadrobienie zaległości czytelniczych, uprawa kwiatów doniczkowych – wszystko to pomoże Ci nabrać sił przed nowymi życiowymi wyzwaniami.

Szukasz minibasenu SPA z hydromasażem? Skontaktuj się z nami.


Bonusy bez depozytu